0502 AA
Laser
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getAggregateRating, 111.38ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>

calcActive())" :class="{'pt-5 h-[132px]': fullscreen && images.length > 1 }">
- Compact multi surface laser leveling device
- Easy one button operation
- Can be used on almost any surface with the complete set of handy attachments
- The ideal assistant for all those small aligning jobs in the house
- Projects a straight laser line under any angle
- Double bubble level with backlight for easy adjustment
Unavailable in this country
Product Description
Compact multi-surface laser with 7 base attachments
The SKIL 0502 ‘Spider’ laser projects a straight laser line and is the ideal tool for all small aligning jobs. Its two spirit levels allow it to be used horizontally, vertically or at any desired angle. This is an extremely helpful tool during DIY jobs such as hanging pictures, mounting bookshelves or installing kitchen cabinets. With the help of the pin, screw, magnet, clamp, suction, angle and belt clip attachments this versatile laser can be attached to virtually any surface. It has an easy one-button operation; switch the tool on and immediately start your levelling job! The SKIL 0502 is supplied in a handy storage bag with three button cell batteries and 7 base attachments.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| EAN | 8710364033515 |
| Order Number | F0150502AA |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Power source | Mains, corded |
| Automatic levelling | No |
| Storage temperature | -20°C - 60°C °C |
| Power supply | 3 x AG 13 button cell |
| Operating temperature | -10°C - +40°C °C |
| Maximum power output | < 1 mW |
| Levelling accuracy | ± 10 mm/m mm/m |
| Laser type | 635 nm |
| Laser class | 2 |
Packaging contains
- SKIL 0502 laser
- 3 x AG 13 button cell batteries
- Laser base suction
- Laser base clamp
- Laser base pin
- Laser base magnet
- Laser base pivot
- Laser base screw
- Easy beltclip
- Storage bag
- Instruction manual
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getReviews, 10.85ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>
Available documents for this tool
































