Trapano a percussione

- Potente trapano a percussione da 710 W
- Mandrino autoserrante a due mani da 13 mm per una facile sostituzione degli accessori
- Trapano a percussione compatto con un design ergonomico e moderno
- Ideale per tutti i comuni lavori di foratura in casa e in giardino
- Percussione ad elevato numero di colpi per una foratura veloce e senza sforzi nei laterizi
- Meccanismo di percussione disinseribile per foratura e avvitatura
- Indicatore di funzione per mostrare il modo di funzionamento
- Funzione reversibile per avvitare
- Interruttore di velocità variabile con:- pulsante di blocco per lavorare in continuo - manopola di selezione della velocità per selezionare la velocità ideale in ogni applicazione
- Impugnatura laterale orientabile per un migliore controllo ed una sicura presa a due mani
- Asta di profondità regolabile per preimpostare la profondità del foro
Scorrere fino a
- Descrizione del prodotto
- Specifiche tecniche
- Recensioni
- Documenti
- Esecuzioni
Scorrere fino a
- Descrizione del prodotto
- Specifiche tecniche
- Recensioni
- Documenti
- Esecuzioni
Descrizione del prodotto
Hammer drill with 13 mm keyless chuck and variable speed
The SKIL 6290 hammer drill is the ideal tool for all your drilling jobs in and around the home. It is powerful with a 710W motor. It has a compact design and convenient features, for instance the function indicator. This hammer drill has a double-sleeve 13 mm keyless chuck for fast and easy accessory changing. The variable speed with speed pre-selection gives versatility and control of your job. This hammer drill is supplied in a sturdy case with a side handle, depth gauge and a set of three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
High performance
This hammer drill is powerful thanks to its 710W motor and it has a 13 mm double-sleeve keyless chuck for fast and easy accessory changing. The double-sleeve chuck has two sleeves; you hold one while you turn the other to tighten or loosen the chuck. The hammer mechanism is for drilling in masonry and the hammer mode can be switched off for regular drilling and screwdriving. All these features make this hammer drill ideal for your drilling jobs in and around the home.
Variable speed with speed pre-selection for optimum control
The tool has variable speed for precise drilling and driving. You can adjust the preferred speed with the speed pre-selection wheel. For your convenience you can lock the trigger for continuous drilling and driving.
Handy features for extra working comfort
This hammer drill has a range of handy features, for example the reversing function. This comes in handy for instance when you’re loosening or removing screws. The handy function indicator will show you which operating mode is active. The tool is supplied with a side handle for comfortable two-handed control and includes a depth gauge to set the drilling depth for blind holes. The drill is supplied in a sturdy case with a set of three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
Specifiche tecniche
| Performance Level | PRESTAZIONI AFFIDABILI |
|---|---|
| Pratico interruttore con regolazione di velocità | Sì |
| Warranty | 3 anni di garanzia per uso domestico |
| Numero max di colpi | 0-43200 IPM |
| Velocità a vuoto (giri/min) | 0-2700 |
| Tensione e frequenza | 220-240V/50-60Hz |
| Potenza in ingresso | 710 W |
| Capacità del mandrino | 13 mm |
| Capacità di foratura nell'acciaio | 13 mm |
| Capacità di foratura nel legno | 35 mm |
| Fonte di alimentazione | Rete elettrica (con cavo) |
| Capacità di foratura in opere di muratura | 16 mm |
| EAN | 8710364067596 |
| Pressione del suono | 94 dB |
| Grado d'incertezza (K) potenza di rumore | 3 dB |
| Grado d'incertezza (K) vibrazione | 1.5 m/s² |
| Potenza del suono | 105 dB |
| Livello vibrazioni (foratura nel metallo) | 3.0 m/s² |
| Livello vibrazioni (percussioni nel calcestruzzo) | 13.2 m/s² |
La confezione contiene
- Impugnatura laterale
- Asta di profondità
- Set da 3 punte per foratura nella pietra (Ø 5/6/8 mm)

































