Hammer drill

- Powerful 1000 Watt motor for tough applications
- 'Clic' spindle lock for quick and easy accessory change
- Durable metal single-sleeve 13 mm keyless chuck
- High impacts/minute rate for fast, effortless masonry drilling
- Hammer stop for all regular drilling and screwdriving jobs
- Function indicator to show operating mode
- Soft grip for comfortable handling and optimal control
- Reverse function for screwdriving
- Variable-speed switch with lock-on button for continuous work
- Speed pre-selection wheel to set the right speed for every job
- Steplessly adjustable side handle for secure two-handed control
- Easy-to-adjust depth gauge to preselect drilling depth for blind holes
Product Description
Fast and convenient drilling in different materials
The SKIL 6398 hammer drill offers 1000W of power which is ideal for tough drilling jobs. Whatever tough drilling job you face, this hammer drill can do it! The hammer drill has a 13 mm single-sleeve metal keyless chuck with spindle lock for easy accessory changing. The single-sleeve metal chuck is easy to tighten, and is robust and durable. The variable speed with speed pre-selection gives you versatility and control over the job. This hammer drill is supplied in a sturdy case with a side handle, depth gauge and three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
Fast and easy accessory changing
The hammer drill is the ideal tool for drilling and driving jobs in different materials in and around the home. It has a powerful 1000W motor that gets the job done and a 13 mm keyless chuck with spindle lock, for fast and easy accessory changing. The full-metal chuck is robust and highly durable.
Variable speed with speed pre-selection for optimum control
The tool has variable speed for precise drilling and driving. You can adjust the preferred speed with the speed pre-selection wheel. For your convenience you can lock the trigger for continuous drilling and driving.
Handy features for extra working comfort
This hammer drill has a range of handy features, for example the reversing function. This comes in handy for instance when loosening or removing screws. The handy function indicator will show you which operating mode is active. The tool is supplied with a side handle for comfortable two-handed control and includes a depth gauge to set the drilling depth for blind holes. The drill is supplied in a sturdy case with a set of three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Variable speed switch | Yes |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Max. impact rate | 0-48000 IPM |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| No Load Speed (rpm) | 0-3000 |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 1000 W |
| Chuck Type | Metal single-sleeve keyless |
| Chuck capacity (“) | 13 mm |
| Drilling capacity in steel | 13 mm |
| Drilling capacity in wood | 40 mm |
| Power source | Mains (corded) |
| Drilling capacity in masonry | 20 mm |
| EAN | 8710364075485 |
| Order Number | F0156398AE |
| Sound pressure | 100 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Sound power | 111 dB |
| Vibration level (drilling in metal) | 7.1 m/s² |
| Vibration level (impact drilling in concrete) | 17.0 m/s² |
Packaging contains
- SKIL 6398 hammer drill
- Compact carrying case
- Side handle
- Depth gauge
- Stone drill bit set 3 pcs (Ø 5, 6, 8 mm)
- Instruction manual
Available documents for this tool


































