1050 AA
Angle grinder
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getAggregateRating, 114.69ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>

calcActive())" :class="{'pt-5 h-[132px]': fullscreen && images.length > 1 }">
- Extremely powerful 2200W motor for the toughest applications
- Soft start for gradual run-up to maximum speed without kickback
- High-quality components ensure reliability and a long lifetime of the tool
- Side handle can be mounted in three positions for comfortable handling
- Closed rear handle for protecting the hand of the user
- Anti-slip soft grip for more user comfort
- Three metre cord for optimal working freedom
- Spindle lock for easy accessory change
Unavailable in this country
Product Description
Extremely powerful angle grinder with electronic soft start
The SKIL 1050 angle grinder has an extremely powerful 2200W motor for the toughest cutting and grinding jobs. Its electronic soft start automatically ensures a gradual run-up to maximum speed without kickback. You can simply adjust the angle grinder’s side handle into three positions to increase your grip when cutting or grinding. The SKIL 1050 has an ergonomic closed rear handle with soft grip areas that offers extra comfort and control during the job. The spindle-lock system allows you to change or replace accessories easily and conveniently. This angle grinder has a long three metre power cord and is compatible with 230 mm grinding discs.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| No Load Speed (rpm) | 6600 |
| Input wattage | 2200 W |
| Max. disk Ø | 230 mm |
| Spindle thread | M14 |
| Power source | Mains (corded) |
| Slim rear handle | No |
| EAN | 8710364056071 |
| Order Number | F0151050AB |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 99 dB |
| Sound power | 110 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level (surface grinding) | 6.5 m/s² |
| Vibration level (disc sanding) | 3.1 m/s² |
Packaging contains
- Side handle
- Protective guard
- Hexagon key
- Accessory key
- Set of flanges
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getReviews, 13.09ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>
Available documents for this tool

































