Detail sander

- Powerful detail sander with large sanding movements for effortless sanding
- Ideal for sanding corners and edges
- Two different foot positions: position 1 for sanding corners and position 2 for sanding edges
- Finger-shaped attachment for sanding hard-to-reach places
- Quick-change system for easily adjusting the foot position
- Hook-and-loop backing pad for fast and easy accessory changing
- Steplessly adjustable variable-speed control for optimum sanding performance on different materials
- Vacuum cleaner connection for a cleaner working environment
- Ergonomic design is comfortably rounded
- Large integrated on/off slider on top of tool for optimal comfort
- Integrated key storage
- Cable length of 2,75 metres ensures optimal working freedom
Product Description
Detail sander with two foot positions and finger-shaped attachment
The 260W SKIL 7126 detail sander is designed to sand hard-to-reach spaces, such as stairs and furniture, thanks to its three different functions. You can quickly switch between two foot positions for sanding along corners and edges. With the finger-shaped attachment supplied you can also sand in hard-to-reach spaces. The variable speed enables you to match the speed to the job, so you get optimal sanding results on different materials. This detail sander is supplied in a compact carrying case with 15 sanding sheets.
Versatile sanding performance for wood and metal
The powerful 260W motor ensures great sanding results on wood and metal. Designed to sand hard-to-reach spaces, this detail sander is the ideal tool for sanding down small surfaces and detailed objects. You can easily adjust the triangular foot in two different positions, thanks to the quick-change system. Position one is designed for sanding corners and position two for sanding edges.
Variable speed for sanding different surfaces
With the sander’s variable-speed function the speed can be matched to the job. That’s handy when you’re sanding a painted surface for example. When you select a lower speed, the paint doesn’t get too hot so there’s no smearing of the paint or clogging of your sanding sheet.
Handy features for extra working comfort
The on/off switch is located on top of the tool so it can easily be controlled by both right- and left-handed users. For a cleaner working environment, the integrated vacuum cleaner connection fits most standard-size vacuum cleaners. The SKIL 7126 is supplied in a compact carrying case with three 60 grit, four 120 grit and three 240 grit hook-and-loop sanding sheets. This detail sander is also supplied with two 60 grit and three 120 grit finger-shaped sanding sheets.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| EAN | 8710364077793 |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 260 W |
| Sanding movements | 12000-20000 p.m. |
| Sanding sheet size (corner to corner) | 93 mm |
| Sanding surface (corner to corner) | 90 mm |
| Power source | Mains (corded) |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 82.5 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level | 10.1 m/s² |
| Sound power | 93.5 dB |
Packaging contains
- SKIL 7126 detail sander
- Compact carrying case
- Velcro sanding sheets (3x grit 60, 4x grit 120 and 3x grit 240)
- Finger-shaped attachment
- Finger-shaped Velcro sanding sheets (2x grit 60, 3x grit 120)
- Hexagon key
- Instruction manual
Available documents for this tool
































