Akku-plæneklipper »Brushless«




- Automatisk »PWRJUMP™«: Oplader fra 0% til 25% i løbet af de første 15 minutter (2,5 »Ah batteri / 100% på 60 min.)
- Digital, kulfri motor: Højere effekt, mere effektivitet og 10x længere levetid
- Bredde 49 cm skærebredde, fremragende til plæneklipning af mellemstore og store plæner
- Praktisk snithøjdejustering med 7 indstillinger muliggør ubesværet valg af skærehøjder fra 25-90 mm
- Hurtigudløst teleskophåndtag til kompakt opbevaring
- Tre indstillinger af arbejdshøjden giver en god arbejdsstilling og mindre belastning af arme og ryg under plæneklipningen
- Belastningsregistrerende teknologi til optimeret skæreydelse
- Jorddækningsproppen blokerer græsopsamlingskanalen, så din plæne gødes naturligt
- Græsopsamlingspose med stor kapacitet på 60 L
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug

Digitale, børsteløse motorer
Den nyeste banebrydende teknologi er en del af selve DNA'et i hvert eneste SKIL-værktøj. Vores kompakte, digitale børsteløse motorer leverer ekstra kraft, ekstra effektivitet og længere levetid end sammenlignelige børstemotorer.
Opdag Digitale, børsteløse motorerKEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 40™ SLIP GASSEN. BEHOLD STRØMMEN.
PWRCORE 40™ gør havearbejde til et stykke kage. Der er ikke behov for gas for at skabe de bedste resultater. Påtag ubesværet havearbejde med imponerende kraft.
Produktbeskrivelse
Kulfri akku-plæneklipper med stor klippebredde på 49 cm
Vores »40V Max« SKIL 0180 er en kulfri akku-plæneklipper med en stor klippebredde på 49 cm. Den er ideel til plæneklipning af mellemstore og store græsplæner takket være den imponerende klippekapacitet på op til 900 m2. Ligesom alle andre SKIL »40V Max« akku-haveværktøjer drives denne model af det avancerede og brancheførende »PWRCORE 40™«-batteri og ladeteknologi. Den digitale kulfri motor leverer mere kraft, mere effektivitet og 10x længere levetid i forhold til en sammenlignelig børstemotor. SKIL 0180 har ikke mindre end syv højdeindstillinger mellem 25 og 90 mm, som nemt kan justeres. Tre indstillinger af arbejdshøjden sikrer en god arbejdshøjde og mindre belastning af arme og ryg under plæneklipningen. Plæneklipperens belastningsregistrende teknologi yder intelligent effekt, som optimerer ydelsen. Jorddækningsproppen blokerer græsopsamlingskanalen, så din plæne gødes naturligt. Sidst men ikke mindst har denne plæneklipper et hurtigudløst teleskopskaft til kompakt opbevaring. SKIL 0180 AA leveres med et 5,0 Ah »KEEPCOOL™«-batteri, en meget hurtig »Auto PWRJUMP™« 3,0 A-oplader, en stor græsopsamlingspose på 60 liter og en jorddækningsprop.
»PWRCORE 40™« brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »40V Max«-værktøjer
»PWRCORE 40™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. Vores »PWRCORE 40™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 40™«-haveværktøjer, hvilket giver dig ultimativ fleksibilitet. Vores »40V Max« haveværktøjer drives af SKIL »PWRCORE 40™« Lithium-Ion-teknologi og leverer en imponerende ydelse og holdbarhed uden at kræve benzin.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERET YDEEVNE |
|---|---|
| Klippebredde | 49 cm |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Maks. ladestrøm | 3 A |
| Drivmekanisme | Tryk |
| Antal batterier | 1 |
| Jorddækningssæt | Yes |
| Indstillingssystem for klippehøjde | Centralt håndtag |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Batterikapacitet | 5.0 Ah |
| Indstillinger for klippehøjde | 7 |
| Klippehøjde | 25-90 mm |
| Opsamlingskapacitet | 60 l |
| Spænding/frekvens | 220-240V/50-60Hz |
| Hastighed, ubelastet | 2700-2900 |
| Batterier | Litium-ion |
| Power Platform | PWRCORE40 |
| Uden børster | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| EAN | 4894863200655 |
| Order Number | GM1E0180AA |
| Lydtryk | 78 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 0.6 dB |
| Vibrationsniveau | > 2.5 m/s² |
| Lydeffekt | 86.33 dB |
| Usikkerhed (K) | 3 dB |
| Ladetid | 2 h |
Emballagen indeholder
- SKIL 0180 børsteløs akku-plæneklipper
- »PWRCORE 40™« 5,0 Ah lithium-ion-batteri (4101)
- »Auto PWRJUMP™« maks. 3,0 A-oplader (4120)
- Græskasse
- Jorddækningsprop
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj
































