Overfræser

Begrænset lager.
- Falsning, affasning, skæring af spalter og riller, kanter og profiler. Denne kraftige 1200 W overfræser klarer nemt alle disse opgaver og mange flere
- Trinløs hastighed (11.000 – 30.000 omdr./min.) til arbejde i mange forskellige materialer med forskellige overfræserbits
- Fin-indstilling af dybde til hurtig og præcis finindstilling
- Spindellås for hurtig udskiftning af bit med en enkelt nøgle
- Revolverdybdestop for nem fræsning med 3 forudindstillede dybder
- Integreret støvopsugningsfunktion til renere arbejdsmiljø
- Fladt topdesign for hurtig udskiftning af fræsejern
- Over 100 års pålidelig SKIL-kvalitet
- Bedømt med 4,7/5 stjerner af mere end 500 kunder
- Bestilt før kl. 17 = sendt i dag
Produktbeskrivelse
Kraftfuld overfræser med trinløs hastighed
SKIL 1841 overfræseren er velegnet til skæring af riller og false, formning, affasning, profilskæring og dekorative udskæringer. Den har en kraftig motor på 1200 W, som let klarer alle skæreopgaver i dybder op til 55 mm. SKIL 1841 er med hastighedsforvalg og finjustering af skæredybde velegnet til mange forskellige materialer. Hastighed og dybdejustering tilpasses hurtigt til den aktuelle opgave. Bit skiftes hurtigt og nemt ved hjælp af spindellåsen. Denne overfræser leveres med én lige bit, spændepatroner, parallelanslag, hovedtap og kopieringsring.
Trinløs hastighed og finjustering af dybden sikrer optimal kontrol
Overfræseren er har trinløs hastighed, så du nemt kan tilpasse hastigheden efter fræseopgaven og materialet. Du kan indstille den ønskede hastighed på drejeknappen til hastighedsforvalg. Den tydeligt markerede dybdeskala gør det nemt at vælge den ønskede dybdeindstilling. Du kan foretage nøjagtige finjusteringer ved at dreje på knappen oven på dybdestoppet.
Praktiske funktioner, der øger komforten under arbejdet
Systemet med spindellås gør det nemt og praktisk at skifte og montere tilbehør. Du skal blot stille overfræseren på den flade overside, låse spindlen ved at trykke på låseknappen og skifte tilbehør ved hjælp af den medfølgende tilbehørsnøgle. Det integrerede tilslutning til støvsuger passer til de fleste støvsugere i standardstørrelse og sikrer et renere arbejdsmiljø.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| EAN | 8719643002488 |
| Order Number | F0151841AA |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Hastighed, ubelastet | 11000-30000 |
| Spænding/frekvens | 230-240 V / 50-60 Hz |
| Effekt | 1200 W |
| Ø spændepatron | 6 & 6.35 & 8 mm mm |
| Maksimalt slag | 55 mm |
| Strømkilde | Netstrøm (med ledning) |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| Lydtryk | 88 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau | 3.1 m/s² |
| Lydeffekt | 99 dB |
Emballagen indeholder
- SKIL 1841 overfræser
- 1 lige bit
- 3 spændepatroner: 6, 6,35 og 8 mm
- Parallelanslag
- Hovedtap
- Kopiring
- Nøgle
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj

































