Akku-slagboremaskine »Brushless«




- Kulfri motor: 51% hurtigere, 33% stærkere og 10x længere levetid
- 3 funktioner: Skruning, boring og slagboring
- Slagborefunktion til boring i murværk
- To gear: Høj hastighed til boring og højt moment til krævende skruning
- 13 mm selvspændende borepatron af metal med én muffe og lås
- Automatisk spindellås til hurtig og nem tilbehørsskift
- 17 momentindstillinger til præcis skruning plus 1 indstilling til almindelig boring og 1 til slagboring
- Funktionsvælgeren gør det nemt at skifte mellem skruning, boring og slagboring
- Trinløs hastighed sikrer blid start og fuld kontrol til enhver tid
- LED-lampe til bedre oplysning af arbejdsemnet og mere komfortabelt arbejde på steder med ringe belysning
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug
- Patenteret batteriindikator viser helt enkelt batteriets ladeniveau
- Optimal komfort og kontrol med ergonomisk design og softgrip
- Praktisk bælteclips

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™Kompakt Børsteløs Serie
Med SKILs kompakte, børsteløse serie er det ikke længere noget problem at få adgang til svært tilgængelige steder eller arbejde over hovedhøjde og i en længere tidsperiode. Disse værktøjer er yderst kompakte og tilbyder en kombination af høj ydeevne, holdbarhed og en uovertruffen grad af bekvemmelighed.
Opdag Kompakt Børsteløs Serie
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Kulfri lithium-ion togears akku-slagboremaskine
»20V Max« (18 V) SKIL 3070 er en børsteløs akku-slagboremaskine med slagfunktion. Dette værktøj er velegnet til boring i træ, metal og endda også murværk og kan anvendes til de mest krævende skrueopgaver. Den børsteløse motor er hurtigere og stærkere og holder 10 gange længere end en lignende motor med børster. De 17 momentindstillinger sikrer præcise resultater ved skrueopgaver. Med funktionsvælgeren er det nemt at skifte mellem skruning, boring og slagboring. Den har to gear, du kan bruge til enten hurtig boring eller tung boring og skruning. Dette værktøj har en selvspændende 13 mm borepatron i metal med én muffe og lås, der forhindrer bitten i at falde ud. Den automatiske spindellås gør det muligt at skifte klinge hurtigt. Kort sagt tilbyder dette alsidige værktøj dig alt, hvad du behøver: Pålidelig lithium-ion-batteriteknologi, trinløs hastighed for fuld kontrol og LED-arbejdslampe sikrer godt udsyn over arbejdet. Den patenterede batteriindikator viser helt enkelt batteriets ladeniveau. SKIL 3070 AA leveres med »20V Max« (18 V) 2,5 Ah »Keep Cool« batteri, hurtigoplader, dobbelt skruebit og bælteclips.
»PWRCORE 20™« Brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »20V Max«-værktøjer
»PWRCORE 20™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. »PWRCORE 20™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 20™«-power-værktøjer og haveværktøjer til ultimativ fleksibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HØJ YDEEVNE |
|---|---|
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Borekapacitet i murværk | 13 mm |
| Momentindstillinger | 17 + 1 + 1 |
| To mekaniske gear | Ja |
| Borekapacitet i træ | 50 mm |
| Borekapacitet i stål | 13 mm |
| Borepatron, kapacitet | 13 mm |
| Kapacitet, skruer | 10 mm |
| Borepatrontype | Metal single-sleeve keyless |
| Batterikapacitet | 2.5 Ah |
| Antal batterier | 1 |
| Ladestrøm | 2.4 A |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Hastighed, ubelastet | 0-480/0-1800 |
| Maks. moment, hård samling | 60 Nm |
| Batterier | Litium-ion |
| Maks. slagmængde | 0-7200/0-27000 IPM |
| Spænding/frekvens (lader) | 220-240V/50-60Hz |
| Nettovægt inkl. batteri | 1.5 kg |
| Nettovægt ekskl. batteri | 1.1 kg |
| LED-lampe | Ja |
| Trinløs hastighedskontakt: | Nej |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| Uden børster | Ja |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| EAN | 8719643001030 |
| Order Number | CD1E3070AA |
| Lydtryk | 80.5 dB |
| Lydeffekt | 91.5 dB |
| Vibrationsniveau (boring i metal) | < 2.5 m/s² |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau (slagboring i beton) | 9.1 m/s² |
| Ladetid | 1.25 h |
Emballagen indeholder
- SKIL 3070 kulfri akku-slagboremaskine
- »20V Max« (18 V) 2,5 Ah »KEEPCOOL™«-lithium-ion-batteri (1x)
- Oplader (3122 AA)
- Dobbelt skruebit
- Bælteclips
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj





































