»Brushless« akku-bore-/skruemaskine




- Kulfri motor: 15% hurtigere, 40% stærkere og 10x længere levetid
- To gear: Høj hastighed til boring og højt moment til krævende skruning
- 13 mm selvspændende borepatron af metal med én muffe
- Automatisk spindellås til hurtig og nem tilbehørsskift
- 17 momentindstillinger til præcis skruning plus fuld låseposition til boring
- Trinløs hastighed sikrer blid start og fuld kontrol til enhver tid
- LED-lampe til bedre oplysning af arbejdsemnet og mere komfortabelt arbejde på steder med ringe belysning
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug
- Optimal komfort og kontrol med ergonomisk design og softgrip
- Praktisk bælteclips

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™Kompakt Børsteløs Serie
Med SKILs kompakte, børsteløse serie er det ikke længere noget problem at få adgang til svært tilgængelige steder eller arbejde over hovedhøjde og i en længere tidsperiode. Disse værktøjer er yderst kompakte og tilbyder en kombination af høj ydeevne, holdbarhed og en uovertruffen grad af bekvemmelighed.
Opdag Kompakt Børsteløs Serie
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Robust børsteløs lithium-ion akku-bore-/skruemaskine med 2 gear
»20V Max« (18V) SKIL 3060 akku-bore-/skruemaskinen klarer alle dine de tungeste skrueopgaver samt boring i træ og metal. Den børsteløse motor er hurtigere og stærkere og holder 10 gange længere end en lignende motor med børster. Den har to gear, som du kan bruge til enten hurtig boring eller tung skruning. 17+1 momentindstillinger sikrer nøjagtige resultater med de 17 indstillinger til skruning og en yderligere indstilling til boring. Tilbehøret skiftes nemt ved hjælp af den selvspændende 13-mm borepatron i metal med én muffe og automatisk spindellås. Kort sagt tilbyder dette alsidige værktøj dig alt, hvad du behøver: Pålidelig lithium-ion-batteriteknologi, trinløs hastighed for fuld kontrol og LED-arbejdslampe sikrer godt udsyn over arbejdet. Sidst men ikke mindst sørger værktøjets ergonomiske design og softgrip for ekstra arbejdskomfort. SKIL 3060 HL leveres i en robust L-BOXX med to »20V Max« (18V) »Keep Cool™«-batterier (1x 2,0 Ah og 1x 4,0 Ah), en hurtigoplader, en dobbelt skruebit og en bælteclips.
»PWRCORE 20™« Brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »20V Max«-værktøjer
»PWRCORE 20™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. »PWRCORE 20™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 20™«-power-værktøjer og haveværktøjer til ultimativ fleksibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HØJ YDEEVNE |
|---|---|
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Momentindstillinger | 17+1 |
| Kapacitet, skruer | 13 mm |
| Borepatron, kapacitet | 13 mm |
| Borekapacitet i stål | 13 mm |
| Borekapacitet i træ | 50 mm |
| To mekaniske gear | Ja |
| Borepatrontype | Metal single-sleeve keyless |
| Maks. moment, hård samling | 60 Nm |
| Hastighed, ubelastet | 0-480/1800 |
| Batterier | Litium-ion |
| Batterikapacitet | 2.0 & 4.0 Ah |
| Antal batterier | 2 |
| Nettovægt ekskl. batteri | 0.97 kg |
| Nettovægt inkl. batteri | 1.4 kg |
| Ladestrøm | 2.4 A |
| EAN | 4894863200051 |
| Order Number | DD1E3060HL |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Uden børster | Ja |
| Trinløs hastighedskontakt: | Nej |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| LED-lampe | Ja |
| Lydtryk | 78 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 5 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau | < 2.5 m/s² |
| Lydeffekt | 89 dB |
| Ladetid | 1 h |
Emballagen indeholder
- SKIL 3060 børsteløs akku-bore-/skruemaskine
- L-BOXX
- »20V Max« (18 V) 4,0 Ah »KEEPCOOL™«-lithium-ion-batteri
- »20V Max« (18 V) 2,0 Ah »KEEPCOOL™«-lithium-ion-batteri
- Oplader (3122 AA)
- Dobbelt skruebit
- Bælteclips
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj

































