Akku-bore-/skruemaskine



- To gear: Høj hastighed til boring og højt moment til krævende skruning
- 10 mm selvspændende borepatron med én muffe
- Automatisk spindellås til hurtig og nem tilbehørsskift
- 23 momentindstillinger til præcis skruning plus fuld låseposition til boring
- Trinløs hastighed sikrer blid start og fuld kontrol til enhver tid
- LED-lampe til bedre oplysning af arbejdsemnet og mere komfortabelt arbejde på steder med ringe belysning
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug
- Batteriindikatoren viser helt enkelt batteriets ladeniveau
- Optimal komfort og kontrol med ergonomisk design og softgrip
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Kraffuld togears akku-bore-/skruemaskine med lithiumbatteri
Vores »20V Max« (18 V) akku-bore-/skruemaskine SKIL 2842 klarer dine tungeste skrueopgaver samt boring i træ og metal. Den har to gear, som du kan bruge til enten hurtig boring eller tung skruning. De 23 momentindstillinger sikrer præcise resultater ved skruning, og dette værktøj har også en indstilling til boring. Tilbehøret skiftes nemt ved hjælp af den selvspændende 10-mm borepatron med én muffe og automatisk spindellås. Kort sagt tilbyder dette alsidige værktøj dig alt, hvad du behøver: Pålidelig lithium-ion-batteriteknologi som optimerer batterilevetiden, trinløs hastighed og elektronisk bremse, der sikrer fuld kontrol, samt LED-lampen, der giver godt udsyn over arbejdet. Den patenterede batteriindikator viser tydeligt batteriniveauet, så du altid ved, hvornår batteriet skal genoplades. Sidst men ikke mindst sørger værktøjets ergonomiske design og softgrip for ekstra arbejdskomfort. SKIL 2842 AR leveres i transporttaske med to »20V Max« (2,0 Ah) batterier, oplader og dobbelt skruebit.
»PWRCORE 20™« Brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »20V Max«-værktøjer
»PWRCORE 20™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. »PWRCORE 20™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 20™«-power-værktøjer og haveværktøjer til ultimativ fleksibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Momentindstillinger | 23 + 1 |
| Kapacitet, skruer | 8 mm |
| Borepatron, kapacitet | 10 mm |
| Borekapacitet i stål | 10 mm |
| Borekapacitet i træ | 35 mm |
| To mekaniske gear | Ja |
| Borepatrontype | Single-sleeve keyless |
| Maks. moment, hård samling | 45 Nm |
| Hastighed, ubelastet | 0-400/0-1500 |
| Spænding/frekvens (lader) | 220-240V/50-60Hz |
| Batterier | Litium-ion |
| Batterikapacitet | 2.0 Ah |
| Antal batterier | 2 |
| Nettovægt ekskl. batteri | 0.9 kg |
| Nettovægt inkl. batteri | 1.4 kg |
| Ladestrøm | 0.4 A |
| EAN | 8719643002631 |
| Order Number | F0152842AR |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Uden børster | Nej |
| Trinløs hastighedskontakt: | Ja |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| Lydtryk | 73 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 5 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau | 2.6 m/s² |
| Lydeffekt | 84 dB |
| Ladetid | 5 h |
Emballagen indeholder
- SKIL 2842 akku-bore-/skruemaskine
- Transporttaske
- »20V Max« (18 V) 2,0 Ah lithiumbatteri (2x)
- Oplader
- Dobbelt skruebit
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj


































