Akku bore-/skruemaskine

- 18 V sikrer tilstrækkelig kraft
- To mekaniske gear: høj hastighed til boring og stort moment til tung skruning
- Trinløs hastighed giver blid start og fuld kontrol
- Elektronisk bremse forhindrer overspænding af skruer og muliggør hurtigere og mere effektivt arbejde
- 10 mm selvspændende borepatron for hurtig og nem udskiftning af tilbehør
- Spot til bedre oplysning af arbejdsemnet og mere komfortabelt arbejde på steder med ringe belysning
- Variabel indstilling af moment (»VariTorque«) med 20 positioner til præcis skruning og låsning under boring
- Kompakt kuffert til let opbevaring; inklusive 12 bittilbehørsdele og magnetisk bitholder
- Ergonomisk håndtag med blødt greb, som giver optimal komfort og ergonomi
Produktbeskrivelse
Kraftfuld akku bore-/skruemaskine med to mekaniske hastigheder
SKIL 1005 akku bore-/skruemaskinen på 18 V klarer alle tungere gør-det-selv-opgaver ved boring i træ og metal samt tung skruning. De to mekaniske hastigheder sikrer stor alsidighed og kontrol over arbejdet. Denne akku bore-/skruemaskine har trinløs hastighed som giver en forsigtig start, der forhinder skader på arbejdsemnet ved at forebygge utilsigtede hændelser som skruer, der skrues for langt ind. Den elektroniske bremse forhindrer overskruning af skruer og muliggør hurtigere og mere effektivt arbejde. Den selvspændende borepatron gør det nemt og hurtigt at skifte tilbehør. Godt udsyn over arbejdet med LED-spotlight. SKIL 1005 leveres i en robust kasse med batteri, 12 bits i høj kvalitet og en magnetisk bitholder.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Momentindstillinger | 20 + 1 |
| Kapacitet, skruer | 8 mm |
| Borepatron, kapacitet | 10 mm |
| Borekapacitet i stål | 10 mm |
| Borekapacitet i træ | 28 mm |
| To mekaniske gear | Ja |
| Borepatrontype | Double-sleeve keyless |
| Maks. moment, hård samling | 36 Nm |
| Hastighed, ubelastet | 0-400/0-1100 |
| Spænding/frekvens (lader) | 220-240V/50-60Hz |
| Batterier | NiMH |
| Batterikapacitet | 1.5 Ah |
| Antal batterier | 1 |
| Nettovægt inkl. batteri | 1.7 kg |
| EAN | 8710364076116 |
| Order Number | F0151005AM |
| Uden børster | Nej |
| Trinløs hastighedskontakt: | Ja |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| LED-lampe | Ja |
| Lydtryk | <70 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau (boring i metal) | <2.5 m/s² |
| Vibrationsniveau (skruning) | <2.5 m/s² |
| Ladetid | 8 h |
Emballagen indeholder
- SKIL 1005 akku bore-/skruemaskine
- Kompakt transportkasse
- Tilbehørssæt (13 stk.)
- 1 x 18 V 1,5 Ah NiMH-batteri
- AC/DC-adapter
- Batteriholder
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj

































