Stiksav

Begrænset lager.
- Meget kompakt og let design (kun 1,3 kg)
- Ideel stiksav til alt almindeligt savearbejde i og omkring hjemmet
- »Twistlock« til skift og kraftig fastspænding af klingen uden brug af nøgle
- Fodpladens vinkel kan justeres uden brug af nøgle
- Fodpladens vinkel kan justeres op til 45° til venstre eller højre for nøjagtig smigskæring
- Blæserfunktion holder savelinjen ren og nem at følge
- Integreret støvsugeradapter
- Stor, komfortabel kontakt med låseknap til kontinuerlig brug
- Indeholder 3 savklinger
- Over 100 års pålidelig SKIL-kvalitet
- Bedømt med 4,7/5 stjerner af mere end 500 kunder
- Bestilt før kl. 17 = sendt i dag
Produktbeskrivelse
Kompakt, let stiksav med nøglefri udskiftning af klinge
SKIL 4190 er med sine kun 1,3 kg en meget kompakt og let stiksav til skæring af lige og buede snit i forskellige materialer, eksempelvis træ, metal, aluminium og plast. Den kraftige motor på 400 W er velegnet til det meste almindelige gør-det-selv-savearbejde. Denne stiksav har en maksimal savekapacitet på 65 mm i træ, hvilket er tilstrækkeligt til de fleste brædder, bjælker mm. Med »Twistlock«-systemet kan klingerne nemt skiftes uden brug af værktøj. Den indbyggede støvsugerkobling sikrer et renere arbejdsmiljø. Stiksaven leveres med tre savklinger til træ.
Stor alsidighed til lige og buede snit
Denne stiksav er meget alsidig og er velegnet til både lige og kurvede snit. Den kan bruges til laminatgulve, brædder, bjælker, rør mm. Den justerbare fodplade gør det muligt af foretage smigskæring op til 45° til venstre eller højre. Der kræves ingen nøgle. Vinklen justeres blot ved at løsne og spænde vingeskruerne under fodpladen.
Nøglefrit klingeskift og kraftig fastspænding af klinge
Denne stiksav kan anvendes med alle almindelige standardstiksavklinger med T-skaft. Med »Twistlock«-systemet kan savklingerne hurtigt og nemt skiftes uden brug af specialværktøj eller nøgler. Du skal blot løsne den røde »Twistlock« vingeskrue for at frigøre klingen. Derefter kan du nemt isætte en ny klinge og spænde vingeskruen igen.
Praktiske funktioner, der øger komforten under arbejdet
SKIL 4190 stiksaven har en stor praktisk kontakt med låseknap, så du ikke behøver holde knappen inde under langvarig brug. Den praktiske støvblæser sikrer fuldt udsyn over arbejdsemnet ved at blæse støv væk fra skærelinjen. Den integrerede tilslutning til støvsuger passer til de fleste støvsugere i standardstørrelse og sikrer et renere arbejdsmiljø. SKIL 4190 leveres med tre savklinger til træ: én til fine snit i blødt træ, én til medium snit i hårdt træ og én til buede snit.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Slaglængde | 18 mm |
| Savkapacitet i metal | 4 mm |
| Savkapacitet i aluminium | 10 mm |
| Spænding/frekvens | 220-240V/50-60Hz |
| Strømkilde | Netstrøm (med ledning) |
| Savkapacitet i træ | 65 mm |
| Klingehastighed | 3000 |
| Effekt | 400 W |
| Trinløs hastighedskontakt: | Ja |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| EAN | 8710364078455 |
| Order Number | F0154190AA |
| Lydtryk | 84 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Lydeffekt | 95 dB |
| Vibrationsniveau (skæring i metal) | 12.4 m/s² |
| Vibrationsniveau (skæring i træ) | 11.9 m/s² |
| Batterier inkluderet | Nej |
| Batterier påkrævet | Nej |
Emballagen indeholder
- SKIL 4190 stiksav
- Savklinge (fin, træ)
- Savklinge (medium, træ)
- Savklinge (buer, træ)
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj

































