»Compact brushless« akku-stiksav

På lager



- Digital, kulfri motor: Højere effekt, mere effektivitet og 10x længere levetid
- Kompakt letvægtsdesign for optimal kontrol og styring
- Unik »360° LED«-lampe til perfekt, skyggefri oplysning af savelinjen
- Forvalgt trinløs hastighedskontrol for præcisionssavning i forskellige materialer
- Den særlige »Auto Speed«-indstilling sikrer kontrolleret start; værktøjet arbejder automatisk op til maksimal hastighed, og kun efter at den faktiske savning er startet
- Klinge-eject muliggør enhåndsbetjent nøglefrit klingeskift, så du undgår at røre ved varme klinger
- Elektrisk bremse giver større komfort, så arbejdet kan udføres hurtigere
- Pendulindstilling til alle opgaver: Fra buer/detaljeret savning til ligeud med fuld kraft
- Særdeles slidstærk fodplade i aluminium
- Fodpladens vinkel kan justeres til venstre eller højre for nøjagtig smigskæring op til 45°
- Blæserfunktion holder savelinjen ren og nem at følge
- Adapter medfølger til eventuel tilkobling af støvsuger
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug
- Med soft grip for større komfort og bedre greb
- Over 100 års pålidelig SKIL-kvalitet
- Bedømt med 4,7/5 stjerner af mere end 500 kunder
- Bestilt før kl. 17 = sendt i dag


ENESTÅENDE YDEEVNE TIL SERIØSE PROJEKTER
SKIL XP Pro Series repræsenterer det bedste, SKIL har at tilbyde, udviklet til fagfolk, der træffer smarte valg.
Perfekt udstyret til at tackle seriøse projekter i ethvert hjemmemiljø.

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™Kompakt Børsteløs Serie
Med SKILs kompakte, børsteløse serie er det ikke længere noget problem at få adgang til svært tilgængelige steder eller arbejde over hovedhøjde og i en længere tidsperiode. Disse værktøjer er yderst kompakte og tilbyder en kombination af høj ydeevne, holdbarhed og en uovertruffen grad af bekvemmelighed.
Opdag Kompakt Børsteløs Serie
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Kulfri akku-stiksav med ekstremt kompakt tøndegrebdesign
Vores »20V Max« 3440 akku-stiksav er del af SKIL’s kompakte kulfri sortiment. Disse værktøjer er ekstremt kompakte og tilbyder en kombination af høj ydelse, holdbarhed og et exceptionelt komfortniveau. Ligesom alle andre SKIL »20V Max« akku-værktøjer drives denne model af det avancerede og brancheførende »PWRCORE 20™«-batteri og ladeteknologi. Vores SKIL 3440 kulfri akku-stiksav er perfekt til nøjagtig savning af buede og lige snit. Det ekstremt kompakte og letvægt tøndegrebdesign sikrer optimal kontrol og styring, hvilket er en endnu større fordel, når stiksaven holdes omvendt. Den digitale kulfri motor leverer mere kraft, mere effektivitet og 10x længere levetid i forhold til en sammenlignelig børstemotor. Den unikke »360° LED«-arbejdslampe sikrer dig god synlighed over dit arbejde, da lampen oplyser savlinjen uden at kaste skygger. Med den trinløse hastighedskontrol kan du bruge stiksaven til at opnå det bedste resultat i forskellige materialer. Denne stiksav har en endda en særlig »Auto Speed«-indstilling, som sikrer en kontrolleret start. Værktøjet arbejder automatisk op til maksimal hastighed, og kun efter at den faktiske savning er startet. Klinge-ejectfunktionen sikrer, at man ikke længere behøver at røre ved varme klinger under klingeskift, og den elektriske bremse sørger for større komfort og muliggør en hurtigere arbejdsproces. Du kan nemt justere den yderst holdbare fodplade i aluminium, når du vil lave smigsnit. SKIL 3440 CA leveres med en savklinge til træ, en savklinge til metal, en klinge til savning af buer og en støvsugeradapter. Batteri og oplader medfølger ikke.
»PWRCORE 20™« Brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »20V Max«-værktøjer
»PWRCORE 20™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. »PWRCORE 20™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 20™«-power-værktøjer og haveværktøjer til ultimativ fleksibilitet.
SKIL XP Pro Series
Bygget på en arv af ekspertise siden 1924 er SKIL XP Pro-serien udviklet til professionelle, der træffer smarte valg. Som det bedste, SKIL har at tilbyde, kombinerer SKIL XP Pro-serien enestående ydeevne, holdbarhed, professionelle funktioner og kompakt ergonomi. Perfekt udstyret til at håndtere krævende projekter i ethvert hjemmemiljø.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERET YDEEVNE |
|---|---|
| Batterier | Litium-ion |
| Nettovægt ekskl. batteri | 1.5 kg |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Product Series | XP Pro Series |
| Klingehastighed | 800-3500 |
| Savkapacitet i træ | 135 mm |
| Slaglængde | 23 mm |
| Savkapacitet i aluminium | 20 mm |
| Savkapacitet i metal | 10 mm |
| Pendulindstillinger | 0,1,2,3 |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Uden børster | Ja |
| LED-lampe | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| EAN | 4894863200181 |
| Order Number | SW1E3440CA |
| Lydtryk | 87 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Lydeffekt | 98 dB |
| Vibrationsniveau (skæring i metal) | 6.08 m/s² |
| Vibrationsniveau (skæring i træ) | 7.68 m/s² |
Emballagen indeholder
- SKIL 3440 børsteløs akku-stiksav
- Savklinge (træ)
- Savklinge (metal)
- Savklinge (buer)
- Støvsugeradapter
- Sekskantnøgle
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj



































