Ledningsfri saks (Multi Cutter)

På lager
- Den perfekte løsning til almindelige skæreopgaver
- Multi Cutter er et meget alsidigt værktøj til skæring i alle typer fleksible materialer såsom stof, tæpper, karton, papir, blomster og mange flere
- Nem udskiftning af skærehovedet med »Clic«-mekanismen
- Giver mulighed for præcis, detaljeret skæring i lige linjer og kurver
- Stor låseknap for kontinuerligt arbejde
- Akku-værktøjets frihed med et 4,8 V NiMH-batteripakkesystem
- Over 100 års pålidelig SKIL-kvalitet
- Bedømt med 4,7/5 stjerner af mere end 500 kunder
- Bestilt før kl. 17 = sendt i dag
Produktbeskrivelse
En »Multi Cutter« klarer alle skæreopgaver
SKIL 2900 »Multi Cutter« klarer alle almindelige skæreopgaver i og omkring hjemmet. Denne 4,8 V akku-skæremaskine med genopladeligt batteri giver masser af frihed til arbejde med mange forskellige materialer som pap, plast, vinyl, læder, tapet, gulvtæppe, jeans, grene og meget mere. Den er velegnet til hurtig og problemfri skæring af både kurvede og lige linjer. Den store låseknap og »Clic«-systemet til klingeskift uden værktøj giver yderligere komfort og brugervenlighed.
Skæring af både lige og buede linjer i mange forskellige materialer
Kvalitetsskæreklingen til »Multi Cutter« er designet med en unik geometri. Den lille størrelse og skæring med høj hastighed sikrer problemfri skæring af både buede og lige linjer. Mens det kan være besværligt og ineffektivt at klippe med en saks, klarer »Multi Cutter« arbejdet hurtigt og med et flot resultat hver gang. Ét saksehoved kan klippe tre kilometer pap. Og et fuldt opladet batteri har kapacitet til at klippe 150 meter gulvtæppe eller 240 meter pap!
Hurtigt skift af klinge uden brug af værktøj
Med det værktøjsfri »Clic«-system kan klingen hurtigt og nemt skiftes uden brug af specialværktøj eller nøgle. Du skal blot trykke på »Clic«-knappen for at frigøre klingen og derefter isætte den nye klinge.
Praktiske funktioner, der øger komforten under arbejdet
Den store låsekontakt sikrer skæring uden træthed, da det ikke er nødvendig at holde knappen inde. Soft grip og det ergonomiske, kompakte greb sikrer optimal komfort under arbejdet. Et klingesæt med to klinger til bøjelige materialer og en specialklinge til hårde materialer fås som ekstraudstyr til »Multi Cutter«.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| EAN | 8710364073122 |
| Order Number | F0152900AJ |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Batteri | NiMH |
| Spænding/frekvens (lader) | 100-240V/50-60Hz |
| Hastighed, ubelastet | 10000 |
| Skæreteknik | knive |
| Strømkilde | Netstrøm (med ledning) |
| Lydtryk | < 70 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau | < 2.5 m/s² |
| Ladetid | 3 h |
| Spænding | 4.8 V |
Emballagen indeholder
- SKIL 2900 Multi Cutter
- 1 x 4,8 V NiMH-batteripakke
- 3-timers oplader
- 1 skærehoved til fleksible materialer
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj


































