Akku-bajonetsav »Brushless«


- »Keep Cool™«-batteriteknologi sikrer 25 % længere driftstid og dobbelt så lang levetid
- Børsteløs motor: hurtigere, kraftigere, længere levertid
- Ideel til en lang række opgaver, f.eks. skæring af rør, bjælker og grene
- Kompakt letvægtsdesign gør det behageligt at save, selv på steder, hvor pladsen er trang
- Trinløs hastighedskontrol sikrer optimale skæreresultater i forskellige materialer
- Hurtig og nem udskiftning af klinger med værktøjsfrit »Clic«-system
- Kontravægt for lav vibration (»VRS«)
- Elektrisk bremse giver større komfort, så arbejdet kan gøres hurtigere
- LED-lampe til bedre oplysning af arbejdsemnet og mere komfortabelt arbejde på steder med ringe belysning
- Med soft grip for større komfort og bedre greb
- Lithium-Ion-teknologi: ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™

PWRCORE 12™ STOR KRAFT. KOMPAKT DESIGN.
PWRCORE 12™ leverer letvægtskraft, perfekt til arbejde over hovedhøjde og på trange steder. Oplev selv, hvor nemt det er at håndtere.
Produktbeskrivelse
Kompakt kulfri akku-bajonetsav til praktisk savning
12 V SKIL 2481 er en kulfri akku-bajonetsav med trinløs hastighed, der giver optimale resultater i forskellige materialer. Den er det ideelle værktøj til en lang række opgaver, f.eks. skæring af rør, bjælker og grene. Den har et kompakt letvægtsdesign, der gør det behageligt at save, selv på steder, hvor pladsen er trang. Den børsteløse motor er hurtigere og stærkere og holder 10 gange længere end en lignende motor med børster. Godt udsyn over arbejdet med LED-lampe. Takket være »Clic«-systemet, der ikke kræver specialværktøj eller nøgler, har det har aldrig været nemmere at skifte klinge. Af hensyn til din komfort er vibrationerne begrænsede takket være et afbalanceret hovedgear. Sidst, men ikke mindst, har værktøjets soft grip, der gør det bekvemt at arbejde med. SKIL 2481 CA leveres med en savklinge til træ og en savklinge til metal. Batteriet medfølger ikke.
Længere driftstid og batterilevetid
Dette værktøj er en del af SKIL »PWRCore 12™«-systemet. Med de kompakte 12 V-lithium-ion-batterier er du sikret optimal fleksibilitet, fordi »PWRCore 12™«-batterier kan forsyne alle 12 V »PWRCore«-værktøjer med strøm. »PWRCore 12™«-værktøjerne fås med og uden batterier, hvilket giver dig fleksibilitet til dit værktøj, så du ikke behøver også at købe nye batterier og opladere. Dette batteri indeholder også »Keep Cool™«-batteriteknologien, vores sejeste innovation til dato. »Keep Cool™« køler battericellerne for at forhindre overophedning, og det giver op til 25% længere driftstid og dobbelt så lang batterilevetid!
Specifikationer
| Performance Level | HØJ YDEEVNE |
|---|---|
| Nettovægt ekskl. batteri | 1.5 kg |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Klingehastighed | 0-3000 |
| Savkapacitet i træ | 100 mm |
| Slaglængde | 19 mm |
| Savkapacitet i aluminium | 20 mm |
| Savkapacitet i metal | 16 mm |
| Savekapacitet i metalrør | 60 mm |
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Uden børster | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| EAN | 8719643004086 |
| Order Number | SW1E2481CA |
| Lydtryk | 82.0 dB |
| Støjeffektusikkerhed (K) | 5.0 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Lydeffekt | 93.0 dB |
| Vibrationsniveau (savning i spånplade) | 4.89 m/s² |
| Vibrationsniveau (savning i træbjælker) | 6.78 m/s² |
| Spænding | 12 V |
Emballagen indeholder
- SKIL 2481 kulfri akku-bajonetsav
- Savklinge (træ)
- Savklinge (metal)
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj









































