Rundsav

Udsolgt
- Kraftfuld 1400 W-motor, der giver en præcis og hurtig skæring i en dybde på 63 mm ved 90°
- Ekstremt let design med underskærm i stærk polykarbonat
- Ergonomiske håndtag og soft grip sikrer optimal komfort og kontrol
- Støvtætte kuglelejer sikrer lang levetid, og præcisionsgear sikrer høj styrke og lavt støjniveau
- Over 100 års pålidelig SKIL-kvalitet
- Bedømt med 4,7/5 stjerner af mere end 500 kunder
- Bestilt før kl. 17 = sendt i dag
Produktbeskrivelse
Alsidig rundsav til præcis og hurtig skæring
SKIL 1054 er en kraftig rundsav på 1400 W med et særdeles let design og en robust skærm. Savekapaciteten på 63 mm er velegnet til mange forskellige saveopgaver. Blandt andet håndteres de mest almindelige savedybder (i brædder, bjælker mm.) nemt med denne kapacitet. Spindellåsen sikrer hurtig udskiftning af klingen. Denne rundsav har et ergonomisk greb med soft grip, der sikrer optimal kontrol og komfort under arbejdet. Rundsaven har forseglede kuglelejer for ekstra slidstyrke. Forseglede kuglelejer beskytter saven mod støv, hvilket forlænger dens levetid. Du kan holde arbejdsområdet renere ved at tilslutte en støvsuger i standardstørrelse til den indbyggede støvudgang. SKIL 1054 leveres med to hårdmetalbestykkede klinger i høj kvalitet med 18 tænder samt parallelanslag, som gør det muligt at save helt lige.
Specifikationer
| Performance Level | PÅLIDELIG YDEEVNE |
|---|---|
| Hastighed, ubelastet | 5500 |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Spænding/frekvens | 220-240V/50-60Hz |
| Effekt | 1400 W |
| Savkapacitet ved 45° | 48 mm |
| Savkapacitet ved 90° | 63 mm |
| Maks. Ø savklinge | 190 mm |
| Min. Ø savklinge | 184 mm |
| Strømkilde | Netstrøm (med ledning) |
| EAN | 8710364077502 |
| Order Number | F0151054AA |
| Warranty | 3 års garanti til privat brug |
| Lydtryk | 95.0 dB |
| Lydeffekt | 106.0 dB |
| Usikkerhed (K) | 3 dB |
| Vibrationsusikkerhed (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsniveau (skæring i metal) | 4.0 m/s² |
| Vibrationsniveau (skæring i træ) | 6.0 m/s² |
Emballagen indeholder
- SKIL 1054 rundsav
- Karbidbelagt savklinge (18 tænder, Ø 184 mm) (2x)
- Parallelanslag
- Sekskantnøgle
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj



































