Kædesav




- Digital børsteløs motor: "50 % mere kraft¹, 45 % hurtigere¹ og 10x længere levetid
- 35 cm høj kvalitets Oregon-kæde og -sværd til skæring af store træstammer og grene
- Automatisk kædesmøring for ensartet ydeevne og mindre vedligeholdelse
- Nem ændring og justering af kæden: ingen ekstra værktøjer kræves
- Fast Stop-system og tilbageslagsbremse for sikker drift
- Ergonomisk design med komfortgreb til nem vandret savning
- Oplev høj effektivitet og kraft med en kædehastighed på 12 m/s; konstrueret til at klare de hårdeste opgaver med lethed
- Denne sav opnår et bemærkelsesværdigt antal på 145 snit med et 4,0Ah lithium-ion-batteri og 10 x 10 cm træ
- 'Easy Storage'-design for pladsbesparende og ordentlig opbevaring af værktøjet

Digitale, børsteløse motorer
Den nyeste banebrydende teknologi er en del af selve DNA'et i hvert eneste SKIL-værktøj. Vores kompakte, digitale børsteløse motorer leverer ekstra kraft, ekstra effektivitet og længere levetid end sammenlignelige børstemotorer.
Opdag Digitale, børsteløse motorerKEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™

Easy Storage
Rod begrænser ydeevnen, og derfor er alle VORES haveredskaber designet med en pladsbesparende Easy Storage-løsning (nem opbevaring).
Opdag Easy StorageACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™


PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Børsteløs batteridrevet 35 cm kædesav
20V Max 0541 batteridrevet kædesav med en sværdlængde på 35 cm er en del af SKIL XP-serien, et omfattende program af haveværktøj udviklet til brugere, der træffer smarte valg. Ligesom alle andre SKIL 20V batteriværktøjer drives den af den brancheførende PWRCORE 20™ batteriteknologi. Den kulfri SKIL 0541 kædesav er den ideelle løsning til hurtig og effektiv savning af træstammer, grene og træbjælker. Den leverer en ydelse på 40V Max ved brug af to 20V Max batterier. Den kulfri motor er hurtigere, stærkere og holder op til 10 gange længere end en tilsvarende motor med kul. Kombineret med et langt sværd på 35 cm og høj kædehastighed klarer du arbejdet nemt. Kædespændingen kan justeres på få øjeblikke uden brug af værktøj, og smøring af kæden sker automatisk. Disse tidsbesparende funktioner gør det muligt at fokusere mere på arbejdet. Kæden stopper næsten øjeblikkeligt, når aftrækkeren slippes, eller hvis tilbageslagsbremsen aktiveres under savning. Takket være SKIL’s eksklusive Easy Storage-design optager værktøjet minimal plads ved opbevaring.
PWRCORE 20™ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The PWRCORE 20™ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented KEEPCOOL™ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ACTIVCELL™ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The PWRCORE 20™ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL PWRCORE 20™ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
SKIL XP
Bygget på en arv af ekspertise siden 1924 er SKIL XP udviklet til haveejere, der træffer smarte valg. Som det bedste, SKIL har at tilbyde, kombinerer SKIL XP enestående ydeevne, holdbarhed, professionelle funktioner og kompakt ergonomi. Perfekt udstyret til krævende haveprojekter.
Specifikationer
| Performance Level | ENESTÅENDE YDEEVNE |
|---|---|
| Batterikapacitet | 4.0 Ah |
| Spænding | 2x20 V Max |
| Antal batterier | 2 |
| Nettovægt ekskl. batteri | 3.8 kg |
| Klingelængde | 35 cm |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Product Series | XP |
| Kædehastighed | 12 m/s |
| Drivledstykkelse | 1.1 mm |
| Oliebeholder | 150 ml |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Uden børster | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| Batteriniveauindikator | Ja |
| EAN | 4894863203762 |
| Order Number | GS1E0541BA |
| Lydtryk | 100.6 dB |
| Lydeffekt | 80.6 dB |
| Spænding | 20 V |
Emballagen indeholder
- SKIL 0541 kædesav
- 2x '20V Max' (18V) 4,0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion batteri
- 2x Oplader (3122 AA)
- Sværd + kæde
- Kædebeskytter
- 'Easy Storage'-krog
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj

































