Akku-buskrydder »Brushless«




- Kulfri motor: Hurtigere, stærkere og 10x længere levetid
- Kraftig 2-i-1 »20V Max« (18 V) lithium-ion-akku-buskrydder med metalklinge og spole med trimmersnor
- Soft grip-håndtag og sele sikrer behagelig håndtering
- Skæresystem med 2 snore giver hurtige og flotte trimningsresultater
- »Tap&Go«-snorføring til let frigivelse af ekstra snor under arbejdet
- »Easy Storage« sparer plads og sikrer ryddelig opbevaring af redskabet
- Lithium-ion-teknologi: Ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™Easy Storage
Rod begrænser ydeevnen, og derfor er alle VORES haveredskaber designet med en pladsbesparende Easy Storage-løsning (nem opbevaring).
Opdag Easy Storage
ACTIVCELL™
Vores intelligente ACTIVCELL™-teknologi overvåger løbende batteriets spænding, temperatur og strømstyrke og overfører oplysningerne til værktøjet i realtid.
Opdag ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ SERIØS KRAFT OG YDEEVNE.
PWRCORE 20™ er det perfekte valg til større projekter. Den seriøse kraft og ydeevne giver dig mulighed for nemt at udføre hver eneste opgave.
Produktbeskrivelse
Kulfri 2-i-1 akku-buskrydder
»20V Max« (18 V) SKIL 0255 er en kulfri akku-buskrydder. Den børsteløse motor er hurtigere og stærkere og holder 10 gange længere end en lignende motor med børster. Du kan anvende dette værktøj med to tilbehørsdele: En metalskæreklinge eller et spolesystem med to trimmetråde. Dette gør redskabet egnet til at klippe grene, krat, buskads eller græs og ukrudt under buske samt på skråninger og kanter, der ikke kan nås med en plæneklipper. SKIL 0255 med snortrimmerspole er udstyret med et »Tap&Go«-snorføringssystem, som sikrer hurtig og nem snorføring efter behov. Du skal blot presse på knappen under snorspolen mod jorden. Så forlænges snoren automatisk. Denne akku-buskrydder har soft grip-håndtag, der giver ekstra arbejdskomfort. Desuden er en sele med til at sikre, at du har kontrol over arbejdet, fordi den fordeler redskabets vægt og optimerer balancen. SKILs særlige »Easy Storage«-design sikrer, at maskinen optager minimal plads, når den ikke er i brug. SKIL 0255 CA leveres med metalklinge, spolesystem, sele, »Easy Storage«-krog, multifunktionsnøgle og en sekskantnøgle. Batteriet medfølger ikke.
»PWRCORE 20™« Brancheførende batteriteknologi driver alle SKIL »20V Max«-værktøjer
»PWRCORE 20™«-systemet består af brancheførende og avanceret batteri- og ladeteknologi samt innovative funktioner, som du ikke finder andetsteds, såsom vores patenterede »KEEPCOOL™«-batterikøleteknologi, der øger driftstiden op til 25% og fordobler batterilevetiden. Omvendt sørger den patenterede »ACTIVCELL™«-teknologi for maksimal ydelse og optimal batteribeskyttelse. »PWRCORE 20™«-batterier og opladere er 100% kompatible og udskiftelige med alle SKIL »PWRCORE 20™«-power-værktøjer og haveværktøjer til ultimativ fleksibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HØJ YDEEVNE |
|---|---|
| Lydeffekt, græstrimmer | 93.8 |
| Vibrationsniveau, græstrimmer | 5.1 m/s² |
| Vibrationsniveau, buskrydder | 7.5 m/s² |
| Usikkerhed, vibration (K), græstrimmer | 1.5 m/s² |
| Usikkerhed, vibration (K), buskrydder | 1.5 m/s² |
| Usikkerhed, lydtryk (K), græstrimmer | 2.5 |
| Usikkerhed, lydtryk (K), buskrydder | 4.1 |
| Usikkerhed, lydeffekt (K), græstrimmer | 1.44 |
| Usikkerhed, lydeffekt (K), buskrydder | 0.92 |
| Lydtryk græstrimmer | 82.5 |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Justerbart greb | Nej |
| Lydtryk, buskrydder | 93.9 |
| Batterier | Litium-ion |
| Lydeffekt, buskrydder | 95.3 |
| Ubelastet hastighed, græstrimmer | 6,500 |
| Ubelastet hastighed, buskrydder | 6,500 |
| Klippediameter | 23 cm |
| Snorfødesystem | Dobbelt snor |
| Snordiameter | 2 mm |
| Klippediameter | 30 cm |
| Nettovægt ekskl. batteri | 4.4 kg |
| Spænding | 20 V Max |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Uden børster | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| EAN | 8719643003942 |
| Order Number | GT1E0255CA |
Emballagen indeholder
- SKIL 0255 kulfri akku-buskrydder
- Spolesystem
- Metalklinge
- Snoreskærm
- Klingeskærm
- Sele
- »Easy Storage«-krog
- Multifunktionsnøgle
- Sekskantnøgle
- Opbevaringsplade
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj





































